Trzeba wierzyć, że się jest do czegoś zdolnym i osiągnąć to za wszelką cenę, trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.
Maria Skłodowska-Curie

Dwa niesamowite dni klasy 2e, czyli warsztaty w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN , Zakładzie Paleobiologii i Ewolucji  Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biocentrum Edukacji Narodowej. 5 i 6 grudnia spędziliśmy dwa niesamowite dni w Warszawie zgłębiając tajniki biologii eksperymentalnej oraz paleobiologii. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Pracownię Neurobiologii  Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Na początku wysłuchaliśmy wykładu wybitnego neurobiologa  prof. L. Kaczmarka ( fot. 1,2). Następnie wykonywaliśmy w czterech grupach obserwacje i eksperymenty biologiczne (fot.3, 4, 5,6, 10). Obserwowaliśmy m.in. hodowane komórki nerwowe ( fot.22), wykonywaliśmy preparaty mózgu myszy, uczyliśmy się technik  genetyki molekularnej. Warsztaty prowadziły panie doktorantki. Pomysłodawczynią zajęć  była p. Ewa Banach ( fot 6), która jest nie tylko doktorantką w Instytucie, ale również  absolwentką naszego liceum. Instytut jest największą  i najstarszą placówką w Polsce zajmującą się biologią eksperymentalną.  Drugi dzień zaczęliśmy od wizyty w Zakładzie Paleobiologii i Ewolucji Uniwersytetu Warszawskiego. Przywitał nas  dr Mateusz Tałanda ( fot.7), który pracuje w zakładzie i również  jest absolwentem naszego liceum. Tutaj  zobaczyliśmy zupełne inne oblicze biologii- wymarłe zwierzęta, które trzeba wykuwać  ze skał ( fot.9, 14,13)  oraz wspaniałe zbiory zoologiczne ( fot. 8), które troszeczkę przypominały  te z naszego gabinetu biologicznego. Nie odbyło się bez sprawdzianu ustnego z rozpoznawania skamieniałości ( fot.7,11, 12).Trzecim i ostatnim celem naszej przyjazdu do Warszawy było Biocentrum Edukacji Narodowej. W Biocentrum przez cztery godziny każdy z nas  badał kawałek swojego własnego DNA, a precyzyjniej locus D1S80 w chromosomie nr 1 ( fot.15, 16, 17, 18, 19,20, 21) Tym razem nikt z panów biochemików prowadzących warsztaty nie był absolwentem naszego liceum, stąd aby być zapamiętanymi  na zawsze zaśpiewaliśmy piosenkę  o DNA, którą jak wiadomo śpiewa się tylko w naszej szkole… Więcej o naszych naukowych emocjach znajdziecie być może w jednym z kolejnych numerów Polona.

Zobacz galerię z wydarzenia

I Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Wincentego Pola 11 64-920 Piła

Telefon: 67 351 74 70

 Skontaktuj się

brazowa

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła