Trzeba wierzyć, że się jest do czegoś zdolnym i osiągnąć to za wszelką cenę, trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.
Maria Skłodowska-Curie

Uczniowie klasy I D postanowili uczcić 75 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Pod opieką wychowawczyni Izabeli Jareckiej przygotowali szkolną akcję Żonkil. Symbolem obchodów były oczywiście papierowe żonkile. Nie zabrakło też innych, znaczących i zmuszających do refleksji akcentów, jak plakaty i ulotki. Zwieńczeniem akcji było spotkanie w auli z organizatorami i projekcja filmu dokumentalnego pt. „ Nie było żadnej nadziei”. Niżej przedstawiamy zebrane pod koniec dnia wrażenia uczniów, biorących udział w dzisiejszych obchodach.
-„ Jako osoba interesująca się historią, a przede wszystkim patriotka, zostałam szczególnie poruszona całym projektem. (…) Mam nadzieję ,że akcja Żonkil stanie się tradycją w naszej szkole. Być może dzięki temu ludzie będą bardziej doceniać swoje życie.” ( II B )
-„Rano oglądając telewizję, widziałam żółte żonkile, ale pomyślałam, że może to z okazji wiosny? Gdyby nie plakaty przed aulą, nie wiedziałabym o tej rocznicy…”( I F)
-„Naprawdę zapomniałam, że to dziś. Coś zaświtało mi w głowie, gdy zobaczyłam ludzi z kartkami: „PAMIĘTAMY!”. Sprawdziłam datę. Aha! Powstanie w getcie warszawskim! I coś mnie właśnie wtedy ruszyło, bo my-wszyscy żyjemy (…) Życie toczy się dalej i nikt nie myśli, ile osób wtedy zginęło . (…) Myślę ,że najbardziej poruszyło mnie to, że ci ludzie po prostu chcieli umrzeć godnie…”(IIB)
-„Nie ukrywam, że film mnie wzruszył. Uważam, że takie akcje to bardzo dobry pomysł. Historia, która miała miejsce w naszym kraju, jest tragiczna i bardzo smutna. Wiem, że ludzie wolą rozmawiać o rzeczach przyjemnych, ale są sprawy, o których powinno się pamiętać i takim wydarzeniem jest powstanie w getcie warszawskim…”(I E)
-„Uważam, że apel zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach, czego wyrazem była cisza po obejrzeniu filmu”. (IIB)
-„Atmosfera w auli , ton głosu prowadzących, muzyka, miały duże znaczenie dla odbioru filmu o powstaniu w getcie warszawskim. Nie wiedziałam, że sytuacja z przeszłości była aż tak poważna. W moim odczuciu dzisiejsze obchody były tak ciekawe, że pierwszy raz od X czasu nie wzięłam telefonu do ręki w trakcie uroczystości.” (II B)
-„Ludzie ubrani na czarno z kartkami „PAMIĘTAMY !” w bardzo prosty sposób zmuszali do refleksji (…) Wyróżniali się strojem i postawą od reszty szkolnego tłumu.” (IE)
-„Mówienie o takich wydarzeniach jak powstanie w getcie jest bardzo ważne (…) wszystkim związanym z dzisiejszą akcją należą się gratulacje, bo w ciekawy sposób pokazali ten temat. Myślę, że wiele osób dzisiaj dowiedziało się czegoś nowego.” (IIB)
-„Po apelu poczułam szczęście. Dotarło do mnie, że moje problemy są nieważne. (…) Cieszę się, że nasze pokolenie może żyć normalnie, w pewnym sensie jestem wdzięczna tamtym ludziom.” (I F)

I Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Wincentego Pola 11 64-920 Piła

Telefon: 67 351 74 70

 Skontaktuj się

brazowa

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła