Trzeba wierzyć, że się jest do czegoś zdolnym i osiągnąć to za wszelką cenę, trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.
Maria Skłodowska-Curie

26 września obchodzony jest jako Europejski Dzień Języków już od 2001 roku. Zasadniczym celem obchodów Dnia Języków jest podnoszenie świadomości w zakresie bogactwa i różnorodności językowej Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać.

Na lekcjach poprzedzających Święto, w trakcie lekcji, uczniowie klas drugich wykonali quiz na temat języków europejskich i wysłuchali nagrania na temat historii święta oraz po raz kolejny uświadomili sobie jak ważna jest znajomości języków obcych we współczesnej Europie.

Kolejnym sposobem uczczenia Europejskiego Dnia Języków było zrealizowanie projektu na temat oficjalnych języków Unii Europejskiej przez uczniów klas drugich. Przygotowali oni prezentacje dotyczące języka irlandzkiego, niemieckiego, francuskiego, islandzkiego, szwedzkiego, niderlandzkiego, hiszpańskiego, greckiego i włoskiego. W prezentacjach ujęli krótką historię języka, dialekty, najdłuższe wyrazy, łamańce językowe, idiomy, sylwetki sławnych osób oraz piosenki. Uczyli się podstawowych słów i zwrotów, kosztowali smakołyków przyrządzonych według tradycyjnych „zagranicznych” przepisów.

Z kolei, dzięki prezentacjom uczniów klas trzecich wiemy co mają wspólnego Shakira i Jan Paweł II (obydwoje są poliglotami), jak skorzystać z dobrodziejstw technologicznych by skutecznie uczyć się języków, jakimi językami posługują się mniejszości narodowe w Hiszpanii, oraz, że morski pan to tak naprawdę rekin, a стул to krzesło.

Lekcje tego dnia były okazją zarówno do nauki języka jak i nauki o języku, a zaangażowanie uczniów w przygotowanie prezentacji zasługuje na uznanie.

Bożena Zajączkowska

I Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Wincentego Pola 11 64-920 Piła

Telefon: 67 351 74 70

 Skontaktuj się

brazowa

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła