TEATR na POLA to scena, która rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 2010/2011. Na jej deskach uczniowie jako pierwszą wystawili, pod kierownictwem artystycznym i lingwistycznym prof. Niny Siemieńczuk-Suwik, spektakl „Romeo and Juliet”. Przedstawienie oparte o najsławniejszy tekst z wielotomowego zbioru Szekspirowskich dramatów ujawniło uzdolnienia aktorskie, plastyczne i techniczno-realizacyjne ponad dwudziestoosobowej grupy zaangażowanej w inscenizację sztuki. W tym samym sezonie repertuar teatru wzbogacił się o przedstawienie „Aschenputtel” czyli o „Kopciuszka” w języku niemieckim. Znowu błysnęły klasy pierwsze – w tym przypadku pod opieką artystyczną i lingwistyczną prof. Alicji Barbusińskiej.

Obecnie frankofońskie kręgi w I LO na Pola pod opieką i z pomocą prof. Mirosławy Gackowskiej szykują Molierowskiego „Tartuffe’a” („Świętoszka”). Anglofoni zaś zbierają dokumentację do wystawienia trzech jednoaktówek, których tytuły ujawnią w stosownym czasie. Szykuje się również intermedialny, dwujęzyczny spektakl poświęcony poezji noblistki – Wisławy Szymborskiej.

W tej witrynie znajdziecie informacje o tym, co już się dokonało, co powstaje i co się na teatralnym horyzoncie rysuje. TEATR na POLA powstaje po to, by twórczą energię potencjalną przetworzyć w kinetykę działań niebanalnych. TEATR na POLA to elitarny zaułek myślących, wrażliwych i ambitnych. Takich jak zdobywcy pierwszych Złotych Williamów na Pola w roku szkolnym 2010-2011 – Natalia Wichłacz i Kamil Kamiński – przyznanych za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru. TEATRU na POLA.

W tym miejscu można zapoznać się z trzyletnią historią naszego teatru. KLIKNIJ

Spektakl „Romeo i Julia” po angielsku wystawiony 18 lutego 2011 przez zespół uczniów klas pierwszych (!) spotkał się z życzliwym przyjęciem profesorów i młodzieży. Widownia, zwabiona atrakcyjnym afiszem (też dzieło grafików z klas pierwszych), szczelnie wypełniła szkolną aulę. Inscenizację przygotowała 28-osobowa grupa pod kierownictwem prof. Niny Siemieńczuk-Suwik. Pani reżyser wykorzystała tekst najsławniejszej sztuki Wiliama Szekspira i sprawowała producencko-reżyserski nadzór nad przedsięwzięciem.

Siłą przedstawienia jest młodość, doskonały język Szekspira w oryginale oraz świetna oprawa muzyczna ( Marcin Jabłoński i Błażej Święszkowski z 1a ). Ozdobą spektaklu jest para tytułowych bohaterów: Julia - Natalia Wichłacz i Romeo - Kamil Kamiński z klasy 1e. Świetne kreacje stworzyli także Aleksander Cholewicki (Mercutio) 1a, Nawojka Lewinska (Nurse) 1d, Tomasz Tomaszewski (Tybalt) 1d, Radosław Lepczyński ( Friar Laurencje ) 1e, Sara Szafranek (Lady Capulet) 1e, Janek Świtała (Capulet) 1d, Krzysztof Solarski ( Benvolio ) 1a oraz Kamil Gronowski (narrator, Prince) 1a. Na uwagę zasługuje także scenografia przygotowana przez Ewelinę Jesion 1e, Olimpię Kogut 1c, Iwonę Prokop 1e, Patrycję Siwek 1e i Izabelę Śmigiel 1e pod kierunkiem pani Marty Mrówki z MDK w Pile. MT

Pierwszy plakat

W szczelnie wypełnionej auli pilskiego ogólniaka Teatr Na Pola wystawił 20 marca 2012 r. spektakl poetycki „Pochwała snów”. Scenariusz polsko-angielskiego przedstawienia napisała prof. Nina Siemieńczuk-Suwik w oparciu o wiersze Wisławy Szymborskiej. Autorami angielskich przekładów są: Magnus J. Kryński, Robert A. Maguire, Clare Kavanagh i Stanisław Barańczak. Spektakl wyreżyserowały prof. Joanna Baczkowska i Nina Siemieńczuk-Suwik. Recytacje kilkunastu wierszy zostały uzupełnione dwiema piosenkami do słów Wisławy Szymborskiej. Natalia Wichłacz (2e) i Szymon Rudnicki (2a) znakomicie opracowali pod względem muzycznym i wokalnym utwór „Przy winie”( z udziałem Krzysztofa Solarskiego, 2a), a Monika Schaumkessel (2f) na zakończenie zaśpiewała znaną od lat 70. piosenkę „Nic dwa razy”. Scenografia i rekwizyty odwoływały się do charakterystycznych dla Szymborskiej motywów czasu, przemijania i wędrówki.

Teatr na Pola zrealizował swoją obietnicę wystawiając 9 lutego 2012 r. w szkolnej auli trzy angielskie jednoaktówki autorstwa Laurie Allen: ”Be My Valentine”, „Love Is All You Need” i „Consolation Prize”. W pierwszej sztuce wystąpili: Beata Semanicka (1g), Kamil Kłosek (2c), Krzysztof Solarski (2a) i Alkmar Solecki (2c) znakomicie sobie radząc z angielskim tekstem. W drugiej sztuce zagrali: Agnieszka Deresz (2g), Martyna Grobelna (2d), Martyna Mazur (2c), Mateusz Kuksinowicz (2g) oraz Dominik Płaczek (2b). A w trzeciej: Karina Lenard (2d), Nawojka Lewińska (2d), Natalia Wichłacz (2e) oraz Szymon Rudnicki (2a). Młodzi adepci sztuki aktorskiej świetnie uporali się z trudnym zadaniem, czego dowodem były oklaski widowni uważnie śledzącej akcję.

Ponad 140 krótkich utworów wierszowanych napłynęło na specjalny adres internetowy, aby wziąć udział w Konkursie na limeryk. Jury w składzie: Joanna Baczkowska (polonistka), Mateusz Kuksinowicz (Samorząd Uczniowski), Nina Siemieńczuk-Suwik (anglistka) i Maria Toboła (wicedyrektor szkoły) część tych utworów odrzuciło, ponieważ nie spełniały konkursowych kryteriów. Limeryki miały bowiem odnosić się do szkoły, uczniów lub profesorów liceum na Pola. Nagrodą dla twórców tych utworów była ich prezentacja podczas slamu limeryckiego - 4 czerwca 2012 roku w auli LO i wtedy też ogłoszono wyniki konkursu. W trakcie slamu zaprezentowano również limeryki pozakonkursowe, których najwięcej dostarczyła niejaka… Słowacka Jula.

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła