Szukaj
Close this search box.

Historia dębu szypułkowego

30 czerwca 2024 r wywrócił się dąb szypułkowy podczas nawałnicy, która przeszła nad Piłą. Dąb ten rósł od ponad stu lat i przez większość swojego życia był związany z I Liceum Ogólnokształcącym, a w ostatnich latach również z halą sportową Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej.

Wiek dębu szacowany jest na ponad 100 lat. Poniższa pocztówka z roku 1932 przedstawia budynek ówczesnego gimnazjum z dwoma drzewami znajdującymi się na pierwszym planie. Dąb po lewej stronie rośnie nadal, natomiast dąb po prawej stronie uległ wywróceniu.

Pocztówka z 1932 roku, zbiory prywatne R. Ruta.

Przez dziesięciolecia dwa dęby były związane z życiem szkoły. Z gabinetu biologicznego (sala nr 60) można było obserwować życie drzewa przez wszystkie fenologiczne pory roku- listnienie, kwitnienie, owocowanie, opadanie liści i zimowy stan spoczynku. Na drzewie żerowały różne gatunki sikor, odpoczywały kawki i sroki, czasami żerował dzięcioł duży. Przez kilka lat gniazdował grzywacz.

Zdjęcie z 2018 r. Fot. A. Stanilewicz.

Widok z gabinetu biologicznego na konary dębu, 2023 r. Fot. K. Michowska.

Gniazdujący grzywacz wysiadujący jaja, zdjęcie z gabinetu biologicznego, 17.04.2017 r. Fot. A. Stanilewicz.

Widok z okna gabinetu biologicznego, 2.07.2024 r. Fot. A. Stanilewicz.

Choć życie dębu dobiegło końca, drzewo rozpoczęło swoje drugie życie. Pozostawiony fragment pnia stanie się źródłem życia dla wielu organizmów – zwierząt, grzybów i roślin – przez kolejne lata. W ten sposób materia, którą gromadził dąb przez lata, wróci do przyrody.

Fragment pozostawionego pnia dębu, 25.09.2024. Fot. A. Stanilewicz

Opracował: Artur Stanilewicz, ILO Piła.