„ Przecież nie piszemy o historii, piszemy o pamiętaniu”
Hanna Krall


Dnia 21 grudnia 2016 roku gośćmi naszej szkoły byli, pan Artur Łazowy, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, pan Stanisław Sorgowicki, przewodniczący Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych w Pile. Sam internowany w stanie wojennym w dniu 13 grudnia 1981 roku. Był również z nami pan Piotr Grześ, który odczytał wstęp do wystawy pt. pt. NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990, przygotowanej przez stowarzyszenie EFFATA z Piły. Gospodarzami spotkania była dyrekcja naszej szkoły: pani Maria Toboła i pan Paweł Jarczak. Spotkanie miało na celu przypomnienie nam wszystkim o wydarzeniach które miały miejsce 35 lat temu! To właśnie wtedy, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicji i wojska, użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
Aby upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zorganizowany został konkurs dla młodzieży z powiatu pilskiego pt.: „Śladami STANU WOJENNEGO”. Jedną z laureatek tego konkursu została nasza uczennica: Weronika Pytlarz. Gratulujemy!

Klasa II dziennikarsko – humanistyczna uczestniczyła w ćwiczeniach warsztatowych, przeprowadzonych przez pana Marka Wolskiego z Radia ESKA. Uczniowie pracowali z tekstami (tzw. „surówką”), nawiązującymi do aktualnych, listopadowych, wydarzeń . Materiał ten należało tak zredagować, by powstała notatka informacyjna.

Uczennice klasy I D i I E - Ola Bednarek i Kamila Kubich wzięły udział w IX Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Dzieła mistrzów inspiracją współczesnej fotografii  w Lublinie. Choć konkursu nie wygrały, ich prace zostały docenione i wyróżnione udziałem w wystawie pokonkursowej.

Gościem naszej szkoły był wyjątkowy człowiek - o. Leon Knabit. W minioną środę, 9 listopada, udzielił wywiadu uczniom II klasy dziennikarsko-humanistycznej. Już od początku spotkania wszyscy obdarzyli gościa ogromną sympatią. Można było zauważyć, że ma on świetny kontakt z młodzieżą. Pytań było wiele, jednak na każde z nich duchowny zdołał odpowiedzieć bardzo obszernie, wzbudzając zainteresowanie uczniów. Ojciec Leon, mimo sędziwego wieku, prowadzi bardzo aktywną działalność m.in. prowadzi bloga, pisze książki.

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła