Poinformowany wcześniej o przedsięwzięciu Michał Rusinek, wieloletni sekretarz poetki, a obecnie prezes fundacji zarządzającej jej dorobkiem artystycznym napisał do nas: Cóż mógłbym napisać uczniom-aktorom? Cieszę się, że zajęli się twórczością pani Wisławy. Mam nadzieję, że będą należeli do tych „niektórych”, którzy lubią poezję. I że poezja pozwoli im więcej dostrzec w świecie wokół nich. Z pewnością można te słowa zaadresować do wszystkich licealistów.

Zespół aktorski doskonale poradził sobie z niełatwym zadaniem wyartykułowania przemyśleń poetki – i to w dwóch językach. Bez zarzutu spisała się ekipa techniczna odpowiedzialna za dźwięk i oświetlenie (Janek Świtała, 2d i Jakub Fiałka, 2g). W warstwie muzycznej wykorzystano utwory Krzysztofa Komedy w wykonaniu wybitnego pianisty jazzowego Leszka Możdżera. Spektakl skomponowany z wierszy wymaga specjalnych rozwiązań reżyserskich, aby wyjść poza ograniczenia statycznej formę znanej powszechnie jako akademia ku czci. „Pochwała snów” uniknęła tej pułapki dzięki interesująco rozwiązanym scenom zbiorowym, przemyślanemu ruchowi scenicznemu, oszczędnej scenografii i rekwizytom. Wrażenie zrobiły zwłaszcza parasole zamykające jedną z końcowych scen (wiersz „Nazajutrz bez nas” w interpretacji Szymona Rudnickiego) oraz sylwetka kota na oknie ilustrująca przejmująco zinterpretowany przez Aleksandra Cholewickiego (po polsku) i Martynę Grobelną (po angielsku) „Kot w pustym mieszkaniu”.
W realizacji spektaklu uczestniczyli: Aleksander Cholewicki (2a), Martyna Grobelna (2d), Karolina Jakuć (3f), Kamil Kłosek (2c), Marta Kułaga (2c), Mateusz Pamin (2a), Dominik Płaczek (2b), Szymon Rudnicki (2a), Beata Semanicka (1g), Alkmar Solecki (2c), Karolina Turek (2a), Natalia Wichłacz (2e), Kacper Wnuk (1c). Z dużą kulturą sceniczną zadania narratorów wypełnili: Martyna Mazur (2c) i Krzysztof Solarski (2a). Znakomicie spisała się publiczność ogólniaka, która w skupieniu wsłuchiwała się w najwyższego lotu poezję niedawno zmarłej noblistki.

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła