Szkolny doradca zawodowy: Monika Mianowska-Jarosz

(email służbowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Doradztwo zawodowe

Nie trzeba was przekonywać drodzy uczniowie, że wybór zawodowej ścieżki jest kluczem do sukcesu i poważną decyzją życiową. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze wiecie czym w tym wyborze się kierować. Ważne jest, aby wybrany kierunek kształcenia i pracy odpowiadał zainteresowaniom i predyspozycjom. Postanowiliśmy wskazać wam wszelkie porady związane z wyborem przyszłej pracy.

W tym celu odsyłamy was do stron internetowych, które mogą okazać się bardzo przydatnymi w podjęciu tak ważnej decyzji:

www.katalogzawodow.pl
www.tropiciel.maturzysty.pl
www.kariera.pl
www.kluczdokariery.pl

Na początek polecamy artykuł zamieszczony na stronie Klucz do Kariery


JAK WYBRAĆ ZAWÓD?

Co CHCIAŁBYM robić?

Wiele czynników decyduje o wyborze zawodu. Każdy chciałby mieć taki, w którym o pracę nietrudno, a i zarobki są wysokie. Jednakże należy również pamiętać, że musi on sprawiać przyjemność. Praca nielubiana, która bywa prawdziwym utrapieniem prowadzić może do poważnych problemów np. wypalenia zawodowego. Dlatego też zanim zabierzesz się za planowanie kariery zawodowej pomyśl co lubisz robić. Może sprawia Ci frajdę rozwiązywanie zadań matematycznych lub uczenie się języków? Wszystko to ma znaczenie. Na podstawie upodobań możesz stwierdzić, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni. Być może dzięki temu Twoja przyszła praca będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.

Co UMIEM robić?

Umiejętności oraz wiedza co lubię robić są bardzo ważne. Jednak nie zawsze to co sprawia Ci przyjemność wykonujesz dobrze. Dlatego też warto zastanowić się w czym tak na prawdę jesteś dobry. W jakiej dziedzinie jesteś ekspertem? Z jakiego przedmiotu masz same piatki? A może jesteś świetny w czymś nie związanym ze szkołą? Każdy zawód wymaga określonych kompetencji i umiejętności. Bez nich nie będziesz w stanie go wykonywać. Wyobraź sobie akwizytora, który boi się odezwać do innych ludzi, albo informatyka nie umiejącego wykorzystać wszystkich funkcji komputera. To nie ma prawa się udać. Oczywiście niektóre braki można nadrobić. Nie ze wszystkimi jednak jest taka możliwość. Jesteś zagubiony i zdezorientowany? Nie potrafisz określić i zidentyfikować swoich zdolności? Nie martw się! Nasze testy predyspozycji i preferencji zawodowych na pewno Ci pomogą. Dzięki nim odkryjesz swoje kompetencje, a także dowiesz się jaki zawód do Ciebie pasuje.

Co mówią INNI?

Na nasze decyzje często wpływ maja inni ludzie. Na te związane z zawodową przyszłością również. Tych, których zdanie ma w tym przypadku duże znaczenie podzielić można na dwie grupy:

Eksperci

Dzięki swojej wiedzy są wiarygodni i mogą zwrócić uwagę na ważne fakty, o których wcześniej nie pomyślałeś. O rynku pracy wiedzą wszystko, a swoimi spostrzeżeniami i odkryciami dzielą się np. poprzez artykuły w prasie. Dzięki internetowym wydaniom wielu gazet do każdego z nich jest łatwy dostęp. Poczytaj więc na ten temat. Zacząć możesz od katalogu zawodów w naszym portalu, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Dowiedz się również jakie branże i zawody są najbardziej prestiżowe i w jakich jest najwięcej miejsc pracy. Możesz również dzięki nim poznać profesje najbardziej oblegane, w związku z czym borykające się z dużym bezrobociem. Poza tym warto zajrzeć do rankingów pracodawców. Dowiesz się z nich, w której firmie warto pracować. Doskonałe dla niezdecydowanych są także targi pracy bądź targi edukacyjne, a także dni otwarte uczelni. Jeśli odbywają się jakieś w Twoim mieście koniecznie na nie się wybierz. Wiedza dzięki nim zdobyta jest bardzo przydatna przy podejmowaniu decyzji.

Bliscy

Oni też mają tu duże znaczenie. Twoi rodzice, dziadkowie, przyjaciele, znajomi. Znają Cię bardzo dobrze, wiedzą co dla Ciebie najlepsze. Zapytaj więc ich o radę. W jakim zawodzie widzieliby Twoją przyszłość? Jak podobają im się Twoje plany? Co o nich sądzą? Rozmowa taka może dać naprawdę duże efekty. Może ktoś słyszał o ciekawym kierunku studiów, zgodnym z Twoimi zainteresowaniami albo zawodzie, w którym praca może okazać się dla ciebie korzystna? Ich rady mogą okazać się bardzo przydatne. Pamiętaj również, że bliscy zawsze dbają o twoje dobro. Może wydaje ci się dzisiaj, że zupełnie bezsensownie Ci doradzają - nie bądź jednak negatywnie nastawiony na ich opinie a raczej obiektywnie wysłuchaj ich zdania a decyzję podejmij sam.

Jak już wybierzesz odpowiedni zawód czeka Cię jeszcze wiele zadań. Przede wszystkim musisz znaleźć uczelnię spełniającą Twoje oczekiwania oraz kierunek studiów. Następnie dowiedz się jakie przedmioty maturalne są wymagane, aby się na niego dostać. Możesz też sprawdzić jakie kierunki studiów wybrać aby pracować w danej branży czy zawodzie. Do dzieła! Matura przecież już tuż tuż!

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła