Program edukacyjny z zakresu profilaktyki zakażeń HPV i raka szyjki macicy oparty jest na następujących założeniach:
- Stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi.
- Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną. Świadomość istnienia zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinny być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia. Zasadnicze znaczenie ma połączenie problemu raka szyjki macicy ze stanem zdrowia prokreacyjnego.
- Dostępne obecnie sposoby profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne) i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne) powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich optymalne zastosowanie.
- Szkoła jest miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkoły, przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety z pokolenia rodziców podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne.
Program został opracowany w ramach współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami specjalizującymi się w promocji zdrowia i programach profilaktycznych. Głównym inicjatorem Programu jest Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet.
Głównym zadaniem Programu edukacyjnego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” jest zachęcanie do odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia. Podejmuje próbę rozwiązania bardzo ważnego problemu zdrowotnego, jakim jest występowanie w Polsce raka szyjki macicy. Realizacja programu może być wsparciem dla prowadzonych już działań profilaktycznych w szkole i środowisku lokalnym.
Cel główny programu:
Zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV
w jego powstawaniu, - kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy,
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
- przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym,
- dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.
Materiały edukacyjne:
Do realizacji programu przygotowano materiały w formie papierowej dla uczniów;
– krzyżówka,
– ulotka,
– plakat,
– poradnik dla szkolnego koordynatora programu z konspektami zajęć.
Realizacja programu polega na przeprowadzeniu zajęć: jeden lub dwa razy po 45 minut – według możliwości. Zajęcia mogą być prowadzone przez nauczycieli biologii, wychowania do życia w rodzinie, pielęgniarkę szkolną czy innego nauczyciela posiadającego przygotowanie do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej. Szkolny koordynator programu może zaprosić do współpracy specjalistów (np.: ginekologa, onkologa, położną).
Czas trwania programu:
Program realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.
Link do strony: www.pierwszykrok.edu.pl