Program edukacyjny pt. „Znamię! Znam je?” w roku szkolnym 2023/2024 adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorem programu jest Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Głównym celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz nauka odpowiednich zachowań i postaw.
Czy czerniak jest uleczalny? Jak leczyć czerniaka? Wcześnie wykrycie czerniaka daje nawet 90% szansę na całkowite wyzdrowienie. Zasada jest prosta: im wcześniej wykryte zostaną zmiany nowotworowe, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania skóry. Czerniak skóry we wczesnym stadium jest bardzo łatwy do wyleczenia poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z szerokim marginesem okolicznej tkanki. W przypadku występowania większych czerniaków – o grubości ponad 1 mm (w głąb skóry), dokonuje się biopsji węzłów chłonnych położonych najbliżej nowotworu. Jeśli w pobranych węzłach znajdują się komórki nowotworowe, konieczne jest rozpoczęcie leczenia systemowego. W zaawansowanym stadium czerniaka stosuje się immunoterapię, terapię celowaną a czasem także radioterapię.
Regularne oglądanie skóry i znamion, kontrola dermatologiczna, stosowanie kremów z filtrem, unikanie długiego przebywania na słońcu i nadmiernego opalania to bardzo proste czynności, które mogą uratować Twoje zdrowie i życie. Pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych. Unikaj słońca w godzinach 10.00-14.00. Nie opalaj się w solarium. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa.
Zasady profilaktyki czerniaka powinien znać każdy. Nowotwór ten staje się coraz częstszy, a jego leczenie nie należy do łatwych. Poza tym choroba przez długi czas może nie dawać objawów, przez co stwierdzana jest na zaawansowanym etapie. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, powstający z komórek melanocytowych, obecnych w warstwie podstawnej naskórka. W sposób szczególny na zachorowanie narażone są osoby o jasnym fenotypie skóry, mające dużo znamion barwnikowych i z obciążonym wywiadem rodzinnym. Sprawdź, w jaki sposób ustrzec się przed rakiem skóry. Dowiedz się, na czym polega profilaktyka czerniaka.
Cel główny programu
Upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka.
Cele szczegółowe
Przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka Uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki Uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw. Budowanie świadomości czerniaka oraz budowanie odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.
Do realizacji programu przygotowano materiały w formie:
- papierowej dla uczniów /ulotki/,
- plakat „Znamię! Znam je?”,
- film edukacyjny,
- prezentację multimedialną,
- konspekt zajęć.
Adresaci programu
Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” dotyczący profilaktyki czerniaka dla uczniów wyższych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych jest próbą zmiany tych alarmujących statystyk poprzez popularyzację wiedzy na temat czerniaka.
Link: www.gwiazdanadziei.pl/znamię-znam-je